СЦЕНАРНИ ВАРИАЦИИ. КНИГА ТРЕТА – сценарии за документални филми
Идеята и вълненията за написването на сценариите и заснемането на филмите са отразени в предговора на книгата:
Отколешна идея на мен и на режсьорката Валентина Фиданова-Коларова бе да заснемем серия документални филми за живота и делата на видни българи. Убедени сме – сега е моментът да го направим! След години времето ще покрие с пепел и забрава спомена, архивните материали и документи ще пожълтеят и изгният и чезнат в прашни чекмеджета на необитаеми вече канцеларии, живите свидетели ще си отидат...
Първият филм, който заснехме с тази идея бе „Триптих за Димитър Димов“. Това бе и първият филм за големия писател. След това заснехме и първия филм за големия поет Иван Динков „Навътре в камъка“, по-късно „Отвъд скока“ за първата наша олимпийска и световна шампионка Йорданка Благоева. С други екипи Валя засне и филм за Гинка Станчева, по-късно и за Георги Парцалев. С удовлетворение констатираме, че нашата идея се реализира от много други сценарни и снимачни екипи. За това съдим по филмовите премиери и проектите в конкурсите на Националния филмов център, БНТ и някои частни телевизии за субсидиране на документални филми.
От шест написани сценарии, три заснехме, един е с осигурени средства и чака реализация. Живеем с надеждата, че след време и другите два ще видят бял свят, по-точно „бял екран“, както писах в първата книга от сценарната поредица.
Фимите бяха отличени на филмови фестивали с пет национални и една международна награда.
И няколко думи за спецификата и същността на документалния филм:
Относно формата и съдържанието сценарият за документалния филм е относително понятие, за разлика от сценария за игралния, където същността и изискванията са много по-ясно и конкретно определени. Причината е огромното разнообразие на теми, начини и средства, с които да бъдат обобщени, заснети, монтирани и показани според вижданията на документалистите, най-вече на режисьорите. Най-често идеята на документалния филм е ясно и точно дефинирана с избора на темата, но не и със средствата, с които да бъде реализирана. Това в много голяма степен зависи вижданията на режисьора, от материала, който ще се заснеме на „терен“, най-вече за филми, изградени върху разсъждения, разговори и интервюта. Това произлиза от незнанието и невъзможността да се предвиди кой какво и как ще каже, как интерпретира зададената тема, от отношението му към нея и много други, изскачащи внезапно изненади в хода на заснемането на първичния материал. С тези проблеми се сдбъскахме много пъти при заснемането и монтирането на нашите филми. Поради това има голямо разминаване между първоначалния сценарий и крайния резултат. На първоначалния сценарий трябва да се гледа като на „отключващия“ въображението на режисьора фактор, интелектуалната провокация, емоционалната искра да заснеме филма. Неизменен факт е необходимостта от богата предварителна фактологична справка по набелязаната тема, независимо от това, че голяма част от фактите ще останат незаснети и трудът на сценариста ще остане без покритие. Удовлетворението ще е цялостния филм, роден от неговите думи и реализиран от режисьора.
Цитираните факти обясняват и стиловото различие на публикуваните в книгата сценарии за документални филми.
« Обратно