ХАБИЛИТАЦИИ ЗА ЗА ПРОФЕСОР - от проф. Атанас Джурджев, д.м.н.
Автор: проф. Атанас Джурджев, д.м.н.
РЕЦЕНЗИЯ
от проф. Атанас Джурджев, д.м.н.
началник Клиника по кардиология
в Медицински университет-Пловдив
относно обявения конкурс в Държавен вестник за професор по ревматология за нуждите на МБАЛ „Св. Ив. Рилски“
Конкурсът е обявен в Държавен вестник, бр. 65/09.08.2005 г., стр. 81, и вестник „Сега“, бр. 180
В конкурса участва един кандидат – доц. Златимир Господинов Коларов, д.м.н. от Клиниката по ревматология от МБАЛ „Св. Ив. Рилски“.
Доц. Златимир Коларов е на 51 години, произхожда от семейство на лекари. Завършил е медицина през 1980 г. и е удостоен със златна значка за отличен успех. След едногодишна работа в Районна болница-Бяла Слатина работи последователно в Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести на Медицински факултет-Пловдив, а след това и в Клиниката по ревматология на ВМИ-София. Последователно е избран за старши и главен асистент. През 2004 г. е избран за доцент към Клиниката по ревматология на болница „Св. Ив. Рилски“. Досега има признати специалности по вътрешни болести от 1985 г. и кардиоревматология от 1988 г. Секретар е на сп. „Ревматология“, а също така е бил за период от 6 години секретар на Българското научно дружество по ревматология. През 2000 г. защитава дисертация за присъждане на научната степен „Доктор на медицинските науки“.
Доц. Коларов има доста голяма биография, като научен работник, университетски преподавател и лекар. Ще започна с учебната дейност, тъй като тя е в основата на искането за обявяване на конкурс за професор по ревматология. От направената справка, подписана от Ръководителя на Катедрата по вътрешни болести проф. Кръстев, Началника на секция ревматология проф. Шейтанов, както и отговорника по учебната дейност е видно, че учебната заетост на хабилитираните лица в Клиниката по ревматология далеч надхвърля часовете, които се изискват, или, ако задължителната аудиторност е 110 часа за хабилитирано лица, а в Клиниката по ревматология работят 1 професор и 4-ма доценти, то задължителната заетост е 550 часа, а в случая общата аудиторна заетост на преподавателите – хабилитирани лица е над 1600 часа. Данните са за учебната 2003/2004 г. Изнасят се лекции по ревматология на студенти медици от III курс по цикличната система или 48 часа, на студенти фармацевти V-ти фармацевтичен курс, също така в тематични курсове по ревматология по линия на следдипломното обучение и др. по-кратки курсове в Клиниката по ревматология, като: остеопороза, избрани глави на вътрешните болести, новости във вътрешните болести, факултативен курс по фармакотерапия и общо медицина. В справката е включено и следдипломно индивидуално обучение на 58 специализанти на обучение от 2 календарни години, обучение на 3-ма докторанти и участие в семестриалните изпити и участие в изпита на студенти медици, на студенти фармацевти, държавни изпити и участие в изпити за следдипломно обучение. Така че, учебната заетост на исканото място за професор надхвърля много допълнителните 45 учебни часа според Правилника на ВАК и според изискванията на Правилника за подготовка и провеждане на учебната 2004/2005 година на Медицински университет-София в главата „Нормативи за учебната заетост на преподавателите в Медицински университет-София“ за една учебна година и главата следдипломно обучение.
Лечебната дейност на доц. Златимир Коларов включва работа като ординатор във Вътрешно отделени, дежурства в Бърза помощ, когато е работил в Пазарджик и лечение на болни от всички профили на вътрешните болести в продължение на 10 години. В последните 15 години лечебната дейност на доц. Коларов е насочена предимно към диагнозата и лечение на ревматично болни, като се има предвид профила на клиниката, в която работи.
Научните разработки на доц. Коларов включват 185 научни труда, отпечатани в български и чужди международни списания, както и изнесени на международни конгреси и конференции. Тези научни трудове се разпределят, както следва – една дисертация за Доктор на медицинските науки, от които от 185 – 65 са във връзка с дисертацията и 119 без връзка с дисертационния труд. Публикациите в списания са 144, от които 96 нямат връзка с дисертационния труд. По характер тези публикации могат да се разпределят, като литературни обзори – 21, оригинални статии в 98 случая, от които 68 нямат връзка с дисертационния труд. В български списания общият брой е 85, в български списания на английски език – 4, в международни списания - 4 и в чужди списания – 5. Доц. Коларов участва в 7 монографии, в 4 от които като съавтор, както в 3 е водещ автор, а в четвъртата – втори. Има и 2 самостоятелни монографии, 1 фармацевтичен справочник и в научно-популярни книги за пациенти, които са 2 на брой. Има също така и 14 научно-популярни статии. В останалата част на неговите публикации трябва да отчетем, че той участва с доклади-съобщения на различни български и международни конгреси, конференции и симпозиуми с 41 съобщения. В България те са 21 и в чужбина – 20. Има също и 64 цитата, на които ще се спра отделно и подробно. Статиите в български списания са публикувани най-вече в списание „Ревматология“, това са 76 публикации и по няколко работи в списания: Алергология, Клинична имунология, Вътрешни болести и Из опита на здравните заведения, Медицински преглед, Стоматология, Съвременна медицина, Фармакотерапия и физиотерапия. Има и в български списания на английски език – „Акта Медика Булгарика“ и „Фолиа медика“ на Медицински университет-Пловдив. В международни списания има 4 публикации, в Българското списание по клинична лаборатория – 4, 2 в Руска ревматология, 1 в Терапевтичен архив, 1 публикация в Тромбоза и хемостаза, който има 3.5 импакт фактор. Има и редица научно-популярни издания, за които споменах вече. Монографиите са издадени от Университетското издателство „Св. Климент Охридски“, 2 в Центъра за информация по медицина, издателство „Знание“.
Приносите на научните трудове на доц. Златимир Коларов могат да се разделят на 2 части: Приноси на дисертационния труд, които са рецензирани със защитата на докторската дисертация, но ще си позволя да ги спомена, тъй като много от тях са с приноси с оригинален характер, изводи с оригинален характер, а също така и приноси с потвърдителен характер. Извън дисертационния труд доц. Коларов има различни насоки в своите научно-изследователски търсения. Най-много те са проучвания от различни звена на патогенезата на ревматоидния артрит, това са 74 проучвания, които включват генетични фактори – 7 проучвания, това са номера: 112, 114, 115, 121, 127, 142, 143; 12 проучвания на клетъчните фактори, хуморални фактори, в които се включват имуноглобулини, ревматоидни фактори, общо 22 проучвания, комплементарни фактори и антикардиолипинови антитела, ензимни фактори също 3 проучвания и медиаторни фактори – цитокини – 14 проучвания. Има и обобщени трудове върху патогенетичните проучвания при ревматоидния артрит, това са 6 проучвания – 118, 121, 127, 142, 143, 144.
Втора насока в научните трудове извън дисертационния труд на доц. Коларов са относно: етиологични, патогенетични, клинични и терапевтични проучвания при различни ревматични болести. Това са:
остеоартроза – 12 проучвания,
синдром на Райтер – 9 проучвания,
ювенилен артрит – 6 проучвания,
системен лупус еритематодес – 4,
синдром на Бехчет – 8 проучвания,
антифосфолипиден синдром – 2 проучвания – 135 и 134,
псориатичен атрит, септичен артрит, анкилозиращ спондилартрит по 1 проучване.
Трета насока това са клинични проучвания на различни противоревматични препарати. Общо 15 препарата, включени в 22 проучвания. Това са: Имуран, Индометацин, Салазопорин, Профенид, Острам, Напроксен, Фастум гел, Тилкотил, Макропен, Биопазон, Пироксикам, Диклофенак и др. Във връзка с различни аспекти на ревматичната болка има 7 публикации, а също така имонография. Освен това доц. Коларов има проучвания и при кардиологични болести и други вътрешни болести. Това са общо 13 проучвания, това са единични съобщения за синдром на Дреслер, остър панкреатит, остър инфаркт на миокарда – 5 проучвания, артериална хипертония – 3 проучвания.
Доц. Коларов участва и в научни проекти, това са проект на МОН с изследване н интерлевкин-1, интерлевкин-6 и тумор-некротизиращ фактор, проучвани на клас 2 HLA антигени при болни от ревматоиден артрит от българската популация и проучване на потегенетичното участие на интерлевкин-1, интерлевкин-6 и тумор-некротизиращ фактор при серопозитивен и сероотрицателен ревматоиден атртит.
Доц. Коларов е ръководител на една дисертация на д-р Кирил Яблански – главен асистент в Клиниката по вътрешни болести на Медицински университет-Плевен.
Доц. Коларов също така има и кръжочна и научно-изследователска дейност със студенти медици и млади научни работници, като в този аспект заедно с тези млади научни работници има 3 публикации. Разнообразната му научна дейност включва и участието в организационни комитети на различни научни форуми в страната. Също така доц. Коларов е участвал и в 2 Национални консенсусни-срещи, които са публикували ръководства за алгоритъм за диагноза и лечение на ревматоидния артрит, а също така и терапевтичен подход в ревматологията и болката в ревматологията.
Доц. Коларов е бил 5 пъти рецензент на дисертационни трудове и на изследователски проекти.
Изпълнява и консултантска дейност по отношение на лечебно-диагностичните консултации в страната и по ревматология за дейността на лекарския съюз. Изнася и множество лекции в различни градове на страната по ревматологични проблеми, изнесени пред общо практикуващи лекари и лекари специалисти.
Цитирания – доц. Коларов е цитиран 64 пъти, като това са в 31 случаи във връзка с дисертационния труд, те се разпределят – 12 в български списания, в 5 дисертации, в 5 монографии, в 1 учебник и в 4 грантови теми. В международни списания доц. Коларов е цитиран 4 пъти. Извън дисертационния труд доц. Коларов е цитиран 33 пъти. Това в 32 случая е било в български списания, монографии, учебници и дисертации и 1 път в чуждо списание. Липсва самоцитирания и са посочени всички трудове, в които той цитиран с отпечатък на библиографията към съответната статия, където има цитат. Цитатът в чуждо списание е в „Нефрология, диализа трансплантация“ с импакт фактор 1.68.
Извън своята научна дейност доц. Коларов е писател и има 3 художествени книги, отпечатани у нас. От 7 години е член на Клуба на лекарите-писатели на името на Димитър Димов към международната асоциация на лекарите-писатели към ЮНЕСКО. Две от книгите му са получавали и награди.
Владее писмено и говоримо английски и руски езици.
ОБОБЩЕНИЕ:
Считам, че всичко казано до тук е дори малко и не може да обхване напълно и подробно цялостната дейност на доц. Коларов, като университетски преподавател, учен, лекар и всестранно развита личност. Считам, че представените материали за професурата отдавна са надхвърлили изискванията на ВАК и горещо препоръчвам на членовете на Специализирания съвет да гласуват с положителен вот.
08.12.2005 г.
Гр. Пловдив
РЕЦЕНЗЕНТ:
Проф. д-р Ат. Джурджев, д.м.н.
« Обратно